Често болните коренови канали на зъбите не предизвикват никакви симптоми преди да са прераснали в пулпит или периодонтит – заболявания, които обаче няма как да останат незабелязани. Лечението на кореновите канали е наложително, за да се отстрани инфекцията и облекчи възпалението. Обикновено то включва три основни стъпки – механична и химична обработка и след това херметическо затваряне на каналите.
КОГА ЗЪБЪТ НЕ ОЗДРАВЯВА СЛЕД ЕНДОДОНТСКО ЛЕЧЕНИЕ?
За съжаление обаче не винаги зъбът оздравява според очакванията и понякога се налага да бъде лекуван отново. Една от най-разпространените причини за това е, че каналът на зъба може да не е бил изцяло обработен и съответно възпалението не е било доизлекувано. В някои случаи кореновите канали могат да са с по-сложна структура и да съдържат трудни за достигане участъци със стеснения или извивки. Ако тази специфика не е била забелязана от стоматолога при първичното лечение, има вероятност възпалението да продължи да се развива и съответно да се наложи повторното му третиране.
Друга често срещана причина лечението да е било неефективно е в случай, че възстановяването на зъба се е забавило след лечението на каналите. Препоръчително е поставянето на коронка на зъба да се случва непосредствено след него и процесът на оздравяване да се наблюдава, тъй като неточна, пукната или счупена зъбна коронка би могла да изложи каналите на нова инфекция.
И все пак в случай, че ендодонтското лечение се е оказало неефективно първия път, не бързай да обвиняваш стоматолога си. Понякога повторното лечение се налага поради простата причина, че е възникнал друг проблем, който застрашава оздравителния процес – например нов кариес, който излага лекувания коренов канал на нови бактерии.
Всички тези рискове крият след себе си възможност от възпалителен процес около лекувания зъб. Това ще компрометира лекувания зъб и тези около него.
ПОВТОРНО ЛЕЧЕНИЕ НА ЗЪБ
Повторното лечение има за цел да премахне новата инфекция или да се справи с анатомични особености на зъба, за да се обработят и запълнят каналите коректно. Понякога общопрактикуващият стоматолог не е в състояние да направи това и е препоръчително пациентът да се обърне към специалист по кореново лечение. Ендодонтистът разполага със специална оптична апаратура, наречена стоматологичен микроскоп. С помощта на съвременни методи и технологии разглежда всички особености на кореновите канали, с което може да гарантира ефективността на процедурата.
АЛТЕРНАТИВАТА НА ВАДЕНЕ НА ЗЪБ
Важно е да се отбележи, че повторното лечение често отнема повече време и усилия в сравнение с първичната терапия, но обикновено това е и единствената алтернатива на изваждането на зъба. Макар той винаги да може да се замени с имплант, мост или протеза, запазването на естествените зъби винаги е за предпочитане. Затова не се учудвай, когато зъболекарят ти настоява за предприемане на всички възможни мерки за запазването им в устата.
Коронка на зъб цена – Разгледайте всички наши предложения.
You must be logged in to post a comment.